Puzdra Fobus

Pridané: 01.06.2023
|
Prečítate za 9 min.
|
Martin Šuťák

V tomto článku sa bližšie pozrieme na puzdra na zbrane Fobus a možno niekomu pomôžem s výberom toho správneho puzdra na zbraň

 

 

Nebudem tu riešiť históriu firmy ani iné podobné keci. Tie mám aj tak napísané na stránke inde tak poďme rovno k puzdram.

 

V podstate všetky puzdra (či je to séria Standard, ND, taktické série atď ) sa vyrábajú ako nerotačné, rotačné a s prevlekom na opasok. Samozrejme okrem vnútorných puzdier, puzdier ATN a puzdier z Boltaronu.

 

Všimnite si na obrázkoch polohu zbrane v puzdre. Zbraň je naklonená asi o 15° oproti vertikálnej rovine. Je to pre rýchlejšie tasenie zbrane. Tento uhol je mimochodom  doporučený štandard pre puzdra na zbrane používané FBI.

 

Puzdra sú vyrábané z polyméru vstrekovaním do formy a niektoré druhy puzdier pasujú aj na viac typov zbraní rôznych výrobcov (napr. VPQ).

 

Zbraň je držaná v puzdre za lučík ktorý pri vložení zbrane do puzdra prekoná malý hrbolček ktorý zbraň zaisťuje v puzdre. Pri sérii ND silu tohto zovretia viete nastaviť retenčnou skrutkou. Týmto spôsobom sa zbrane zaisťujú vo väčšine puzdier aj iných výrobcov.

 

Niekto sa možno opýta či puzdro zbraň nepoškriabe. Nie nepoškriabe. Polymér je mäkší ako kov...

 

Pri vééééľmi  častom používaní môže dôjsť na lučíku zbrane k ošúchaniu ale len na malej časti a tento „problém“ majú všetky puzdra aj od iných výrobcov ktoré zaisťujú zbraň v puzdre rovnakým spôsobom.

Pravdu povediac ešte som sa týmto problémom nestretol ani pri Fobuse ani pri puzdrach iných výrobcov...

 

Najviac sa predávali puzdra s pádlom, momentálne sa do popredia tlačia série APN, SWC, GLC...  Pádlo to je tá „plutva“ za puzdrom. Vnútorná strana pádla je pogumovaná aby čo najlepšie priľnula k oblečeniu alebo telu  a držala puzdro na mieste a kládla odpor pri tasení zbrane. Ideálne je pádlo vložiť až do nohavíc ale môžete ho vložiť iba za opasok a tieto puzdra môžete nosiť aj bez opasku, ale pri tasení zbrane je potrebné puzdro pridržať druhou rukou.

 

Najväčšiu pridanú hodnotu z „pádlových“ puzdier majú asi rotačné a séria ND.

Prvá výhoda je retenčná skrutka – nastavenie sily zovretia zbrane v puzdre. Ďalšia výhoda - možnosť polohovať puzdro na pádle. Puzdro môžete nosiť na prakticky ktorom koľ vek mieste na opasku. Na boku, krížoch, môžete si ho nastaviť na krížové tasenie...  A ešte je tu výhoda že tieto puzdra môžete namontovať na rôzne nosné systémy. Puzdro môžete nosiť na pádle, prevleku na opasok, ako podpazušné, na zníženom alebo stehennom závese alebo na s adaptérom na MOLLE systéme.

Príklad: Máte puzdro s pádlom na každodenné nosenie. Chodíte strieľať športové súťaže tak si dokúpite znížený záves a máte plnohodnotné športové puzdro. Doma sa vám váľa vesta s MOLLE systémom ? Tak si dokúpite MOLLE adaptér a puzdro môžete namontovať na vestu alebo MOLLE opasok...

 

 

A teraz niečo málo k jednotlivým sériám

 

1. Séria Standard

    Puzdro nemá retenčnú skrutku na nastavenie zovretia zbrane v puzdre.  Je to trochu nevýhoda. Ak niekomu nevyhovuje sila potrebná na vytiahnutie zbrane tak si buď do puzdra striekne trochu oleja alebo skúsi zbraň niekoľkokrát vsunúť a vytiahnuť z puzdra aby stisk puzdra trochu „rozchodil“.

 

2. Séria ND

    Asi najpoužívanejšia séria. Puzdro má retenčnú skrutku pre nastavenie sily zovretia zbrane v puzdre. Ďalšie výhody sú popísané vyššie...

 

 

3. Série s poistkou (SH, RSH, CH, DB)

     Puzdra vybavené poistkou proti vytiahnutiu zbrane. Poistky sa ovládajú buď ukazovákom alebo palcom a sú umiestnené z vnútornej alebo vonkajšej strany puzdra. Aj väčšina týchto puzdier sa vyrába ako rotačné, nerotačné s prevlekom atď. Vďaka použitiu poistky budú puzdra viac odstávať od opasku a sú skôr určené na otvorené ako skryté nosenie.

 

4. Taktické série (EM a RBT).

    Tak isto sa vyrábajú ako rotačné, nerotačné atď. Tieto série sú určené na zbrane so svetlom alebo laserom. Vyrábajú sa predovšetkým na zbrane veľkosti Full Size alebo Compact. Verzia EM nemá svetlo v puzdre zakryté, verzia RBT je prakticky totožné s verziou EM ale puzdro sa dodáva s odnímateľným chráničom ktorý sa dá nasadiť na puzdro a zakrýva svetlo alebo laser.

 

5. Vnútorné univerzálne puzdro IWB

    Vyrábajú sa vo veľkostiach L, M, S a podľa veľkosti sú určené pre prakticky všetky rozmery zbraní. Zbraň drží v puzdre tlakom tela na puzdro takže je zbytočné skúšať či zbraň drží v puzdre bez toho aby ste si puzdro vložili do gatí.  Niekom sa možno budú zdať tieto puzdra zbytočne veľké. Ale - puzdro je väčšie aby sa tlak puzdra rozložil na väčšiu plochu a nosenie zbrane tak bolo príjemnejšie. Je mäkké a ohybné. Určite bude príjemnejšie na nosenie ako tvrdý kydex. Verzia Laser Tuck je určená pre malé zbrane (Glock 42,43, 26, Ruger LC9, LCP II...) s namontovaným laserom alebo svetlom. Miesto na svetlo/laser je riešené pružnou planžetou takže puzdro je fakt univerzálne a do puzdra vojde svetlo/laser rôznych výrobcov.

 

6. Puzdra SWC, GLC

    Jednoduché pevné vnútorné puzdro na zbraň. Puzdro je tak isto vybavené retenčným systémom ktorý drží zbraň v puzdre. Sweat guard je stále ohybný aj keď je to plastové puzdro a prispôsobí sa telu.

 

7. Puzdra APN

    Za cenu jedného puzdra dostanete hneď  niekoľko puzdier. Puzdro sa dá nosiť ako vonkajšie  alebo vnútorné a je vhodné pre ľavákov a plavákov. Vynikajúca voľba keď si hľadáte to pravé puzdro pre vás. Nemusíte si kupovať 3-4 rôzne puzdra ale v cene jedného ich máte všetky a vy sami sa rozhodnete ktorý spôsob nosenia vám vyhovuje a to všetko vo veľmi rozumnej cene. Puzdro je dodávané s pádlom, prevlekom na opasok, J sponou pre nosenie ako vnútorného puzdra a k tomu všetkému ešte puzdro má retenčnú skrutku na nastavenie odporu pri tasení...

No nekup to za ty peníze J

 

8. Puzdra vyrobené z Boltaronu

    Nie je to samostatná séria a týchto puzdier je len niekoľko modelov ale zaslúžia si spomenutie.

Je to odpoveď Fobusu na rôzne kydexové puzdra. Puzdra sa dodávajú ako IWB/OWB, teda sa dajú nosiť ako vonkajšie aj vnútorné. Sú dodávané s pádlom a prevlekom na opasok. Pádlo je možné nastavovať do rôznych uhlov a samozrejmosťou je retenčná skrutka na nastavenie zovretia zbrane v puzdre a to všetko v cene okolo 50€.

Tieto puzdra sa vyrábajú napríklad pre H11, Walther PDP, Taurus GX4,

 

9. Puzdra QuickLock

    Séria puzdier ktoré sa jednoduchým zacvaknutím dajú nasadiť na napríklad pádlo/prevlek a zase rovnako ľahko sa dajú dať dole. Je to v podstate niečo ako keby ste mali na pádle  Picatinny lištu a na tú nasunuli puzdro ktoré sa na lište zaistí pružnou západkou.

 

Ešte jeden postreh. Ako vidno z obrázkov puzdier, ak nie všetky tak väčšina je vyrobená tak že nebudete mať problém použiť puzdra aj pre zbrane s kolimátorom.

 

Puzdra na zásobníky a doplnky

 

Samozrejme Fobus vyrába celú radu puzdier na zásobníky, putá, svietidlá atď.

Aj tieto puzdra sa vyrábajú ako nerotačné, rotačné, s prevlekom atď. a rozširujú množstvo príslušenstva a doplnkov ktoré som popísal vyššie.

 

Nepoteším ľavákov. Tak ako aj iný výrobcovia ani Fobus neponúka veľa puzdier pre ľavákov. Ich sortiment je vééľmi obmedzený. Sám som ľavák a divím sa, ale za rok mám možno dvoch zákazníkov ktorý chcú puzdro pre ľaváka...

 

 

 

A teraz niečo k výberu samotného puzdra.

 

Za prvé, si zoberte železo so sebou. Nespoliehajte sa na to že rovnaký typ zbrane má predajca na sklade...

Ak kupujete puzdro cez internet tak v popise puzdier je napísané na ktoré zbrane pasuje konkrétne puzdro.

 

Za druhé. Pripravte sa na to že či sa vám to páči alebo nie ale ak chcete nosiť zbraň tak budete musieť pravdepodobne zmeniť spôsob obliekania. Voľnejšie a dlhšie košele a tričká. Napríklad ak nosíte nohavice ktoré vám v páse sedia na p..ný chlp a budete do nich chcieť narvať vnútorné puzdro na nejaký väčší qvér ,tak si možno budete musieť kúpiť nohavice o číslo väčšie aby nosenie zbrane bolo pohodlné...

Sú výrobcovia puzdier ktorý ponúkajú aj oblečenie špeciálne šité na tento účel. Košele a tričká ktoré sú v spodnej časti voľnejšie. Bundy majú priechodné vrecká aby ste cez nich vedeli vytiahnuť zbraň...

 

A teraz k výberu puzdra. Bavíme sa o Fobusoch tak budeme vyberať z nich.

 

Prvé puzdro ktoré ma napadne je APN.

V cene okolo 30€ dostanete puzdro ktoré viete nosiť ako vonkajšie tak aj vnútorné tak to je proste paráda.

Puzdro je veľmi pekne spracované, dostatočne ploché aby neodstávalo...

Nevýhoda je že sa vyrába len na pár modelov a to predovšetkým na Glock 19 a malé Glocky 43/43X a 26. Zase tieto zbrane sú veľmi obľúbené na bežné nosenie.

 

V dnešnej dobe je veľmi rozšírené nosenie zbraní vo vnútorných puzdrach na spôsob appendix carry.

Áno na Youtube to vyzerá super. 50 kilový chlap má v takomto puzdre železo Full size alebo Compact, pobehuje po strelnici a likviduje papierových protivníkov... Ale aj si s tým puzdrom sadol ? Alebo ešte lepšie, bol s ním na WC ?

Chcel by som ho vidieť ako pri pisoári loví v gatiach to čo chce vytiahnuť J.

Ak máte na nosenie niečo malé ako napríklad H11 tak dajme tomu OK ale niečo väčšie by som v ňom asi nosiť nechcel. A potom sú tu vnútorné puzdra z kydexu. Sorry ale to je tvrdé a nepohodlné. Radšej nylonové alebo Fobus IWB. Ten je mäkký a prispôsobí sa telu a hlavne je väčší a tlak rozloží na väčšiu plochu. Povedzme si na rovinu, koľký z nás majú postavu ako Adonis a na bruchu „pekáč buchet“ ? Väčšina má na bruchu „IPOR“ a nad opaskom už nám niečo prevísa. A my oceníme že IWB je väčšie, tlak rozloží na väčšiu plochu, sweat guard je mäkký, prispôsobí sa telu a nebude sa snažiť my vyoperovať slepé črevo...

 

Apropo vnútorné puzdro a zbrane s kolimátorom. Ak takto nosíte zbraň noste aj tielko. Prečo ?

Páči sa vám predstava ako sa sklíčko kolimátora zamasťuje od potu a lepia sa naňho chĺpky ? Brrrr, humus čo ? Tak tielko na seba !

 

Puzdro s pádlom

Už to počujem: puzdro odstáva, zle sa skryje...

 

Nie je to tak dávno čo sa na Slovensku predávali buď nylonové puzdra od Falca a Dasty alebo Fobus. Vtedy nikto neriešil či odstáva alebo nie. Kto mal Fobus bol „čávo“.

 

Áno pádlove puzdra viac odstávajú ale zase sa dajú ľahko posunúť na opasku. Nie je ľahké nájsť polohu pre puzdro aby nevadilo pri šoférovaní alebo sedení za stolom. Pádlo si ľahko posuniete na opasku a problém vyriešite. Zbraň sa z nich dobre tasí práve preto že nie sú tak blízko tela.

Opaskové kydexy priliehajú tesnejšie k telu, zbraň je menej viditeľná  ale sú aj pohodlné ? Skúste si v nich sadnúť, čupnúť či sa vám nebudú zarezávať do bôčiku. Pádlo je oproti tomu pohodlnejšie. Zbraň vás netlačí...

Rotačné puzdra zase majú ešte výhodu nastavenia sklonu zbrane ako som písal vyššie, môžete si ho nastaviť na rôzne spôsoby nosenia.

 

Čím väčšie železo, tým väčší problém ho skryť. Je rozdiel či chcete skryť G17 alebo G43... Veľká zbraň bude nejakým spôsobom viditeľná stále. Či to bude obrys pažbičky na tričku alebo viditeľný hrboľ na páse a je úplne jedno aké puzdro budete mať...

 

A ešte som zabudol na opasok.

Zovšadiaľ počúvame že opasok musí byť tvrdý a tuhý aby uniesol zbraň a zásobníky...

Pozrite videá v ktorých prezentuje Fobus svoje puzdra. Žiadne tvrdé a nepohodlné opasky. Obyčajné nylonové opasky z jedného nylonového popruhu. A keď zčali vyrábať svoj vlastný opasok tiež to nie je hrubý a tvrdý opasok, ale jednoduchý mäkký nylonový opasok. Nemyslím si žeby Fobus nevedel čo robí. Za tých cca 45 rokov čo vyrábajú puzdra na zbrane asi nabrali nejaké skúsenosti aj o puzdrach aj o opaskoch...

Opasok treba dobre utiahnuť a puzdro bude držať aj na tenkom.

 

 

Dnes je na trhu veľká ponuka puzdier na zbrane. Možno som týmto článkom niekomu pomohol, možno nie.

Ak si kupujete puzdro tak si nechajte  ukázať viac modelov, povypytujte sa na nich a hlavne si puzdro vyskúšajte.

Či už je to vnútorné, vonkajšie, pádlo alebo hocaké iné puzdro založte si ho tak ako má byť a neskúšajte ho len po stojačky. Sadnite si, čupnite, predkloňte sa, pochoďte s ním, proste ho vyskúšajte pri čo najviac pohyboch aby ste mali istotu že vám to puzdro bude vyhovovať.


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2023 - 2024 © www.b2b.gdu.sk